Yabancı Dil Eğitimi

Etkili yabancı dil eğitimimiz, Kadıköy Maarif geleneğinin en temel niteliklerinden birisidir. Yabancı dil programımızı, Kadıköy Maarif’li akademisyenlerden ve eğitim bilimcilerden oluşan Akademik Danışma Kurulumuzun yaptığı çalışmalarla oluşturduk. Eğitim programımız Avrupa ortak dil kriterlerinde belirlenen çerçeve programa dayalı olarak ilkokulumuz için özel olarak hazırlandı. Çocukların Türkçe’yi doğru bir şekilde öğrenmelerinin yanı sıra anadil seviyesinde İngilizce bilgisini ve ikinci bir dili kazanmalarını hedefledik.

Çocuklarımızın erken yaşta yabancı dil ile tanışmasının aynı zamanda farklı kültürleri öğrenmek ve evrensel bakış açısına sahip olmalarını sağlamak anlamında da önemli olduğunu düşünüyoruz.

İngilizce derslerimizde çocuklar sadece belirli konulara veya temalara odaklanmıyor; her sınıf seviyesine uygun matematik terimleri ile tanışıyor ve etkinlikler yapıyorlar. Bilim derslerinde ise, teknolojiyi, biyolojiyi, kimyayı, doğayı ve fiziği anlamayı ve öğrenmeyi hedef alan deneyler yapıyorlar; böylelikle hem İngilizce terimler öğreniyor hem de öğrendiklerini pekiştirme fırsatı yakalamış oluyorlar. İngilizce drama aktiviteleri sayesinde günlük konuşma kalıplarını öğreniyor ve hikaye derslerinde kendi hikayelerini oluşturuyorlar. Hayvanlar konusunda sadece hayvanların isimlerini değil, türlerini ve yaşam döngülerine de değiniyorlar. Oyun derslerinde gerek online eğitici oyunlar gerek grup oyunları ile pekiştirme çalışmaları yapıyorlar. Yemek saati etkinliği ile İngilizce öğretmenleri eşliğinde mutfak etkinlikleri yapıyor; bu sayede yiyecek hazırlama ile ilgili terimleri ve kalıpları pekiştiriyorlar. Okulumuzda eğitim teknolojileri de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Sadece online eğitici oyunlar değil, öğrencilerin akıllı tahta ile kendilerinin yapabileceği çalışmalar, ses kayıtları, hikaye oluşturma çalışmaları da eğitim sürecinin bir parçasıdır.

Yabancı dili okuyup anlamanın yanı sıra konuşarak kendini ifade edebilen gençler yetiştirmek amacıyla oluşturulan yabancı dil programımızı Türk ve ana dili İngilizce (native speaker) olan yabancı eğitmenlerimizle uyguluyoruz. Okulumuzda haftada 10 saat İngilizce eğitimi verilmekte ve Kadıköy Maarif geleneğinden gelen ECHO English Club etkinlikleriyle konuşma ağırlıklı olarak desteklenmektedir.

KALEV Eğitim Kurumları’nda ikinci yabancı dil İspanyolca’dır. Okulumuzda 3. sınıftan itibaren başlayan İspanyolca dünyada en çok konuşulan 2. dildir. İngilizce dışında geleceğin dilleri arasında ilk sırada bulunan İspanyolca, dünyada 21 ülkede resmi dil ve 400 milyon kişinin anadilidir.

Jeopolitik, ekonomik ve kültürel değişimler göz önüne alındığında yakın gelecekte yıldızı en çok parlayan dilin İspanyolca olacağı gerçeğinden yola çıkarak çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz.