KALEV Okulları Tarihçe

Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (KALEV) gönüllü mezunlardan oluşan yapısı ile 1985 yılından bu yana eğitim alanında hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur.

KALEV Okulları’nda vereceğimiz eğitimin niteliğinin 21.yüzyıl ortalarındaki insan yaşamının niteliğini belirleyeceği bilinciyle, sosyal ve kültürel değerlerimizi yaşatmak ve çocuklarımıza aktarmak, Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine ve çağdaş Türkiye idealine bağlı bireyler yetiştirerek, okulumuzda aldığımız nitelikli ve ayrıcalıklı eğitimi çocuklara ulaştırmak ve geleceğe taşımak amacıyla eğitim sektöründeki çalışmalarımızı sürdürdük.

KALEV olarak yıllardır kurduğumuz hayali, Kadıköy Maarif camiasının da desteği ile 2014-2015 eğitim öğretim döneminde hayata geçirdik.
Kadıköy Maarif geleneğinden gelen köklü eğitim kültürümüzü, okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklarla tanıştırmak için Ataşehir’de kapılarımızı açtık.

60 yılı aşkın köklü geçmiş ve ortak kültürü olan Kadıköy Maarif’in kültürel birikimini ve geleneklerini çağdaş bir çizgiyle geleceğe taşıyoruz…

Kalev Okulları, Kadıköy Maarif’ten gelen değerlere, sembollere ve ritüellere sahip çıkan bir okul kültürüne sahiptir…

Gücünü geçmişinden alan birikim ve hayallerimizle, Türk eğitim sektöründe fark oluşturduğumuza inanıyor, başarıları gelecekte yankılanacak minik “Martı”ları yaşama güvenli bir şekilde kanat açmaya hazırlıyoruz.

Kronolojik:

• 2014 Nisan ayında ilkokul binamızda çalışmalar başladı
• Gerek bina arayışı ve gerekse projelendirme aşaması yine Kadıköy Maarif mezunlarının destekleriyle şekillendi ve tamamlandı. (Bina arayış sürecimize destek veren Tolga Nizam’94 ve proje/inşaat aşamasındaki emekleri için Y.Mimar Mert Çoban’89 a teşekkür ediyoruz)
• Veli görüşmeleri, çocuklarımızla rehberlik görüşmeleri ve eğitim kadrosu görüşmeleri okul binası inşa halinde olduğundan Vakıf merkez ofisinde yürütüldü ve sonuçlandı
• Vakıf Yönetim Kurulunun kurum felsefemiz ve özgün programımız açısından kendi yetiştirdiğimiz çocuklarla sürekliliği sağlamak kararı ile ara sınıflara kayıt alınmadı
• 2014 Eylül ayında KALEV İlkokulu sadece anasınıfı ve 12 çocuğumuz ile eğitim hayatına başladı

Süreç içinde okul öncesi dönemde daha küçük yaş gruplarını eğitim sistemimize dahil edebilmek amacıyla;

• 2018 Haziran ayında yine Ataşehir’deki anaokulu binamızda çalışmalar başladı
• 2018 Eylül ayında KALEV Anaokulu 36-54 ay çocuklarıyla eğitim hayatına başladı

İlk açıldığımız yıl anasınıfına başlayan çocuklarımızın ortaokul kademesine gelmesiyle,

• 2019 Eylül ayında ortaokul açılışımızı yaptık
• KALEV Ortaokulu 2014 yılında anasınıfına başlayan ilk çocuklarımızla eğitim hayatına başladı ve 2022-23 eğitim döneminde ilk mezunlarını verdi
2023 Ocak ayında KALEV Okulları’nın büyümesi, okul öncesi, ilkokul ve ortaokulun tek çatı altında toplanarak Çekmeköy’deki yeni kampüse taşınılması kararı alındı.

KALEV Okulları, 2023-24 eğitim-öğretim dönemine 6500 m2 kapalı ve 2000 m2 açık alana sahip, KALEV Hedefleri doğrultusunda daha özgün ve gelişmiş çalışmaların yapılabileceği Çekmeköy Kampüsü’nde başladı.