Nursabah Daşdelen – Yaratıcı Düşünme / Dans / Drama Eğitmeni

1972 doğumluyum. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nde eğitim aldım. 2014 yılında sanat yönetmeni olarak sürdürdüğüm 20 yıllık profesyonel iş hayatımı bırakarak 1998 yılından beri hayatımın odaklarından biri olan ‘dans’ üzerine çalışmaya karar verdim.

Dans eğitimi aldığım süre içinde verdiğim yetişkin eğitimleri sırasında gözlemlediğim sorunlar üzerine yoğunlaştım. 200 civarı 20-65 yaş arası yetişkinin; özgürleşme, ses ve ritim algısı, hareket analizi, kavramlar, bedeni kullanma, odaklanma, zihin-beden ilişkisi gibi dansın olmazsa olmazları konularında yaşadıkları sıkıntıları gözlemledim ve çözümler üretmeye çalıştım.

Bu amaçla çıktığım yolculuğumda yolum ‘Yaratıcı Dans Eğitmen Eğitimi’ ile kesişti ve 2016 yılında eğitimimi tamamladım. Hareket ve dansın öğrenmeyle olan direkt ilişkisinden yola çıkarak ‘uzman öğretici’ olarak eğitim verirken eğitimler almaya devam ettim. 2018 yılında ‘Beyin Antrenörlüğü’ sertifikamı aldım. Ardından Yaratıcı Drama Liderliği eğitimimi tamamlayarak yöntem olarak dramayı derslerime dahil etmeye başladım.

Sadece dans etmekte değil öğrenmenin bir aracı olarak kullandığım ‘dans ve hareket’ eğitimlerimi daha zenginleştirmek adına Sanat Terapi, Masal Anlatıcılığı ve P4C eğitimlerini de aldım. Aldığım eğitimlerin tamamının ‘Yaratıcı Düşünme’ temelli olması derslerimin içeriğini de şekillendirdi.

2022 yılından itibaren ‘Yaratıcı Düşünme Becerileri’ derslerimle çocuklarımızın yaratıcı düşünme becerilerini kullanarak farklı düşünceler ve ürünler ortaya koyabilen, uyaranlar arasında ilişki kurabilen, soru sorabilen, sebep sonuç ilişkisini açıklayabilen, esnek düşünebilen, gerektiğinde inisiyatifi ele alabilen bireyler olmaları için yaratıcı drama yöntemini kullanmayı hedeflemekteyim.