Lara Ünal Gürel – İspanyolca Eğitmeni / Ulusal-Uluslararası Projeler Takım Lideri

1993 yılının Ocak ayında İstanbul’da doğdum. Çocukluğumdan beri yabancı dile olan tutkum hiç bir zaman değişmedi. Önce İngilizce ile başlayan serüvenim, lise yıllarımda Fransızca ile devam etti ve üniversitede İspanyolca ile tanıştım. Hayatımın geri kalanını belirlediğim o önemli seçimi lise yıllarımda yaptım. Yabancı dil bölümünden mezun olduktan sonra, yoluma İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümü ile devam etmeye karar verdim. Üniversiteden mezun olduğum yıl, İspanyol tarihine, kültürüne, edebiyatına doyamadım. Bu nedenle bölümümde tezli yüksek lisans programına başvurdum ve eğitim hayatımı devam ettirmeye karar verdim. Yabancı dile olan merakım bir yana, çocukluk hayalimi gerçekleştirdim ve öğretmen oldum. Öğretmek benim için en büyük aşk bu hayatta… Özellikle çocukların kalbine dokunabilmek, onlarla beraber olabilmek her şeyi unutturuyor bana. Bu nedenle yaptığım işten büyük bir mutluluk duyuyorum ve bu mesleği seçtiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Çeşitli vakıf okullarında ilkokul, ortaokul ve lise gruplarında İspanyolca öğretmeni olarak çalışmaya başladıktan sonra çok sevdim işimi ve her yaşa hitap etmek istedim. Bu nedenle özel bir kurumda üniversite öğrencileriyle çalıştım. Şimdilerde ise minik İspanyollar yetiştiriyorum Kalev’de.

Ülkemizde günden güne popülerliği artan İspanyolca, İngilizceden sonra dünyada en çok konuşulan diller arasında. İspanyolca öğretiminde özellikle boşluk doldurmaktan çok, iletişim odaklı bir eğitimin her zaman çocuklarımız için daha eğlenceli ve daha öğretici olduğunu düşünüyorum. İspanyolca, fonetiği gereği Latin dilleri arasında müzikal bir dil olarak tanımlanır. Bu yüzden İspanyolcayı öğretirken müziğin önemini her zaman vurguluyorum ve geçmişte şarkı söyleyen, çeşitli enstrümanlar çalan biri olarak, çocukların dili içselleştirdiği o anlara melodiler ve ritimler katıyorum. Çocuklarımıza yuva olan, bu denli köklü bir kurumun kadrosunda yer almaktan mutluluk duyuyorum.