KALEV Okullarında Keyifle Okula Gelmek Başarının Anahtarı

Çocukları yetişkinlerden ayıran, sınırsız keyif alma kapasiteleri… Çocuğun öğrenmekten zevk almasını ve okulu bir keyif kaynağı olarak görmesini önemseriz.  Çocukların öğrenmekten aldıkları doğal hazzı yitirmeden cesaretlendirilmeye, güvenilmeye ihtiyaçları var… Çocukların bu doğal güdüler ile yaratabilecekleri sınırsız… Çocukların öğrenmekten aldıkları doğal hazzı kaybetmeden, başarının kişisel gelişimleri olduğunu bilen bir eğitim anlayışını benimseriz.

Neden Mutlu Çocuk… 

Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar ve deneyler öğrenme ile mutluluk arasında doğrudan bir bağ olduğunu gösteriyor. İnsanların yeni ve heyecanlı bir şey öğrenince mutluluk hormonu (dopamin ve seratonin) salgıladıkları tespit edilmiş.  Dopamin, beyinde salgılanan ve odaklanmamıza ve motive hissetmemize yardımcı olan bir “iyi hissetme” hormonu. Bu durumda, mutluluk hormonu yüksek olan çocukların yeni bir şey öğrenme olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Güne bir fiziksel etkinlik ya da müzik etkinliği ile başlamak, ders tasarımlarını düz anlatımdan çıkartıp, bilgiyi coşkuyla, heyecan verici bir şekilde aktarmak, zengin deneyimlerle donatmak, hikayeleştirme, oyunlaştırma ve görsellikle zenginleştirmek çocukların mutluluk hormonu seviyesini artırdığından, dolaylı olarak öğrenme başarıları da artacaktır.

Ayrıca, cesaret verici sözler, olumlu ve doğru geri bildirim öğrenme motivasyonunu artıran mutluluk hormonu tetikleyicileri olarak düşünülebilir.

KALEV Okullarında, çocuklarımızın okula uyum sağlamaları, okula güven duymaları, aidiyet duygusu geliştirmelerini, eşitlikçi ve adil bir ortamda kendilerini ifade etmelerini önemseriz. Sene başında oluşturduğumuz oryantasyon programı ile her çocuğun gelişimsel hızını dikkate alarak, okula uyum sağlayacakları etkinlikler planlarız. Böylelikle öğrenmeden duydukları doğal hazzı kaybetmemelerini ve geliştirmelerini sağlarız.