Demet ERDEM KIR – İlkokul/Ortaokul Müdürü

Antalya’da dünyaya geldim, ilk ve orta öğrenimimi Antalya’da tamamladıktan sonra, Haziran 1992’de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İngilizce Matematik Öğretmenliği’nden mezun oldum. Kasım 1992’de de Bartın Anadolu Lisesi’nde göreve başladım.

1993 yılında hayatım için iki önemli karar verdim. Biri evlenmekti. Bu karar sayesinde Yalçın isminde

eşim, Bartu ve Arda isminde oğluşlarım var. Diğer bir önemli kararım ise “Matematik nasıl öğretilir?”

sorusunun cevabına yaklaşmamı sağlayan, sürekli “Neden, nereden geldi?” diye sorarak ezbere hep karşı olan, kısaca bana sürekli yeni şeyler öğreten öğrencilerimle bir arada olmamı sağlayan Kadıköy Anadolu Lisesi’nde (KAL) göreve başlamaktı. Hayatımın bu iki önemli kararı sayesinde eşim, oğullarım, Haydut ve Çakıl isminde kedilerim ve yüzlerce mezunumla kocaman bir aileye sahibim.

Kadıköy Anadolu Lisesi’ndeki görevim boyunca öğrencilerimle sürekli ikna olmama, tek yönlü anlatımı kabul etmeme özelliklerimiz öyle güzel uyuştu ki asla kabımıza sığamadık. Akıl oyunları çalışmalarında, stratejik oyun çalışmalarında, ulusal ve uluslararası projelerde, uluslararası öğrenci değişim programlarında rehber öğretmenlik görevi yaptım. Bununla da yetinmedim, Kalder’in EFQM Mükemmellik Modeli’nin eğitim diline çevrilmesi çalışmalarında, ölçme-değerlendirme birimi çalışmaları ile Ulusal Kalite Ödülü yolculuğunda yer aldım. KAL ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Plan Ekiplerinde görev yaptım. KAL’daki görevim esnasında özel okullarda part-time görev aldım.

5 yıl boyunca Türkiye – Avustralya Kısa Dönem Öğrenci Değişim Programı Koordinatörlüğü görevini yürüttüm. Avustralya, Danimarka, Almanya, Hollanda’da okulları ziyaret etme, farklı eğitim sistemlerini inceleme şansı yakaladım. Profesyonel işim öğretmenliği bu kadar keyifle yapmamı sağlayan, öğrencilerimle birlikte keyifli, mutlu dersleri paylaştığım “KAL’dan ayrılamam” derken KALEV’in 2014 yılındaki teklifi ile birlikte kendimi KALEV İlkokulu’nda önce Müdür Yardımcısı daha sonra da Okul Müdürü olarak buldum. İyi ki de buldum.

Göreve geldiğim andan itibaren de, severek yapılan işlerde gerçek öğrenmenin yaşanacağına inanan bizlerin amacı ve hedefi, disiplinler arası öğrenme, doğa içindeki etkinlikler, el yapımı malzemeler ile programımızı harmanlamak, yenilikleri takip ederek çocuklara, takımımda yer alan öğretmen arkadaşlarıma yolculuklarında eşlik etmek, onların ihtiyaçlarını onlarla birlikte belirleyerek hareket etmek… İşte bu da hayatımın üçüncü önemli kararı oldu. Şimdi ailem daha da genişlemeye devam ediyor…