GESE

GeseEtkin yabancı dil eğitimimiz, “Kadıköy Maarif” geleneğinin en temel niteliklerinden ve bizi diğer eğitim kurumlarından ayrıştıran birçok özellikten bir tanesidir. Kadıköy Maarif’li akademisyenlerden, eğitimcilerden ve eğitim bilimcilerden oluşan Akademik Danışma Kurulumuzun yaptığı çalışmalarla oluşturduğumuz eğitim programımız Avrupa ortak dil kriterlerinde CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) belirlenen çerçeve programa dayalı olarak ilkokulumuz için özel olarak hazırlandı.

Uluslararası iletişimin her zamankinden daha fazla önem kazandığı günümüzde, çocuklarımızın okulumuzda aldıkları konuşma ağırlıklı nitelikli dil eğitimi ile akıcı bir İngilizce’ye sahip olmalarının hem eğitim, iş ve sosyal yaşamlarında hedeflerine daha kolay ulaşabilmeleri ve hem de evrensel bakış açısına sahip olmalarını sağlamak anlamında önemli olduğunu düşünüyoruz.

Okulumuz öğrencileri 1. Sınıftan itibaren dünyanın önde gelen eğitimcileri tarafından tavsiye edilen Trinity College London’ın konuşma ve dinleme becerilerini test etmenin yanı sıra genel kültür, iletişim becerisi özgüvenin de önemli olduğu ve tüm dünyada birebir uygulanan GESE (Graded Examinations in Spoken English) sınavlarına girerek ve uluslararası akreditasyonlu tüm dünyada geçerliliği ve saygınlığı olan bir belgeye sahip olmaktadır.

2011 yılından bu yana KALEV Yabancı Dil Merkezlerinde uygulanan ve aynı zamanda sınav merkezi olduğumuz dünyanın en eski uluslararası geçerliliği olan seviye belirleme sınavı olan Trinity College London sınavları;

 • 1877 yılından bu güne dünyanın her yerinde uygulanmaktadır.
 • Her yıl 700.000’nin üzerinde öğrenci bu sınava girer.
 • Dünya üzerinde 70’e yakın ülkede uygulanır.
 • Sınavı yapan Trinity College London bünyesindeki anadili İngilizce olan ve İngilizce Eğitimi konusunda ihtisaslaşmış uzmanlar sadece bu sınavı yapmak üzere İngiltere’den gelmektedir.
 • İngiltere QCA (UK Qualifications & Curriculum Authority) tarafından onaylı sınav sonuç belgeleri dünyadaki okullar ve uluslararası şirketlerde geçerlidir.

Neden Trinity?

 • Her öğrenci kendi bulunduğu seviye içinde değerlendirilir.
 • Öğrenciler, kendi istedikleri ve ilgi duydukları konularda konuşarak sınava girerler. Konuşma sırasında soru soran taraf yalnızca sınavı yapan kişi değildir. Bu da konuşmanın sohbet şeklinde doğal haliyle seyretmesini sağlar.
 • Alanında uzman Trinity sınav görevlileri, sınav süresince konuşma akışını yönlendirerek, öğrencinin becerilerini tümüyle değerlendirebilmek için cesaret verecek, rahat bir sınav ortamı yaratırlar.
 • Ayrıca öğrenciyi rahatlatan bir diğer faktör ise sınavın öğrencinin kendi okulunda gerçekleşmesidir.
 • Sınavda öğrencinin Türkiye’deki öğretmenleri yer almaz, İngiltere’den gelen uzmanlar sınavı gerçekleştirir.
 • Trinity tarafından gerçekleştirilen sınavlar tamamen bağımsız niteliktedir ve değerlendirmeleri Trinity’nin İngiltere’deki merkezinde yapılır.

GESE sınavının, öğrencinin kendi öğretmenleri tarafından yapılmaması ya da değerlendirilmemesi de sınavlarda objektiflik ve bağımsızlık sağlamaktadır.

KALEV İlkokulu olarak biz okulumuzdaki öğrencilerin tamamının bu uluslararası sınava girmelerinin dil ve özgüven gelişimleri açısından önemli bir deneyim olduğunu düşünüyoruz. Trinity College London GESE sınavları her bir öğrencinin belli bir sınav ücreti yatırarak ve aylar önceden rezervasyon yapılarak katılabilecekleri sınavlardır.

Tüm 1. ve 2. Sınıf öğrencilerimizin sınav bedelleri velilerimize yansıtılmaksızın eğitim anlayışımızın bir parçası olarak kurumumuz tarafından karşılanmaktadır.