Aslı Tüfekçi – Görsel Sanatlar Eğitmeni

1984 yılında Ankara’da doğdum. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalından mezun oldum. Mezuniyet sonrası ‘Erken Çocuklukta Sanat’ eğitimi başta olmak üzere, mesleki gelişimimi destekleyecek birçok eğitim aldım. Üniversite yıllarında; topluma hizmet uygulamalarında bulundum ve Öğrenci Karma Sergisi sanatsal çalışmalarına katıldım.

2012-2022 yılları arasında çeşitli kurumlarda Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak çalıştım. Bu süreçte kurum içi ve kurum dışı birçok görevde yer aldım. Okul içi çalışmalarda kullanılmak üzere, kurumun kendine ait Görsel Sanatlar Uygulama Kitabı’nın tasarımını ve editörlüğünü yaptım.

Çocuk çalışmaları dahilinde, doğal materyaller ile hazırlanan yaratıcı sanat sergileri ağırlıkta olmak üzere çeşitli atölye, yarışma ve sergiler düzenledim. Aynı zamanda bu yolda çocuklarımla beraber öğrenci-öğretmen projelerini içeren ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler aldık.

Ankara’da bulunan özel ve devlet okullarında görev alan Görsel Sanatlar Öğretmenleri için ‘Seramik Hamurunun Tasarım Aşamasında Alternatif Kullanımı ve Ahşap Materyal ile Desteklenmesi” adı altında workshop eğitimleri verdim.

Meslek hayatım boyunca tek hedefim; her çocuktan bir sanatçı yaratmak değil, her çocuğun estetik ilkelere sahip olması ve bu süreçte sahip olduğu becerileri keşfedip, geliştirebilmesine destek olmak oldu. Şimdi ise bu yola KALEV’de devam etmekten mutluluk duyuyorum.